Dřevíkov a okolí

Obec Dřevíkov pochází ze 16. století. Nachází se v nadmořské výšce okolo 550 m. Tvoří ji tradiční roubené a zděné domy soustředěné kolem návsi a skupina chalup „Na obci“. Významným prvkem byla židovská kolonizace na počátku 18. století, která na další dvě století významně ovlivnila život ve vsi. Dodnes zůstala částečně zachována původní zděná patrová zástavba v tzv. židovské uličce s objektem bývalé vinopalny a draslovny, školy a synagogy. Náš dům najdete na návsi jako první křesťanské stavení při vstupu do židovské uličky. Za vsí se nachází dochovaný lesní židovský hřbitov. Osada Veselý Kopec vznikala od 16. století a byla zastávkou „Moravské cesty“ s mlýnem, pekařstvím a šenkem. Dnes je známa především expozicí lidového stavitelství v přírodě – souboru lidových staveb Vysočina.

Dřevíkov z ptačí perspektivy Dřevíkov z ptačí perspektivy Západ slunce nad Dřevíkovem

Není Vysočina jako Vysočina

Obec Vysočina se nachází v Pardubickém kraji a vznikla v roce 1960 sloučením dříve samostatných obcí Rváčov. Svobodné Hamry, Dřevíkov, Možděnice a osad Svatý Mikuláš, Petrkov, Jančour a Veselý Kopec. Nachází se v nadmořské výšce okolo 550 m.

Obec Dřevíkov pochází ze 16. století. Tvoří ji tradiční roubené a zděné domy soustředěné kolem návsi a skupina chalup „Na obci“. Významným prvkem byla židovská kolonizace na počátku 18. století, která na další dvě století významně ovlivnila život ve vsi. Dodnes zůstala částečně zachována původní zděná patrová zástavba v tzv. židovské uličce s objektem bývalé vinopalny a draslovny, školy a synagogy. Náš dům najdete na návsi jako první křesťanské stavení při vstupu do židovské uličky. Za vsí se nachází dochovaný lesní židovský hřbitov. Osada Veselý Kopec vznikala od 16. století a byla zastávkou „Moravské cesty“ s mlýnem, pekařstvím a šenkem. Dnes je známa především expozicí lidového stavitelství v přírodě – souboru lidových staveb Vysočina.