Zámek Slatiňany

Zámek Slatiňany

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Kde jinde máte na několika hektarech zámekhřebčínrozlehlý anglický park, rekreační lesy s množstvím sportovišť, oboru s jeleny a muflony, třešňovou alej a nedaleko též alej jedlých kaštanů? Přijeďte do Slatiňan a užijte si den plný poznání, zábavy a odpočinku.

Gotická tvrz ze 14. století se během 600 let proměnila v moderní sídlo šlechtické rodiny Auerspergů, která zámek vlastnila po dvě staletí do svého vymření v roce 1942. V zámecké expozici vás čekají příběhy ze života knížecího rodinného domu, podíváte se do zámeckých pokojů i zázemí zámku v podobě kuchyně, umývárny nádobí či kotelny.

Druhá expozice – hipologická, jejíž bohaté sbírky seznamují s anatomií, chovem a využitím koně ve společnosti – vojenství, dopravě, sportu i zábavě, patří mezi největší svého druhu na celém světě. Stovky obrazů, plastik, sedel, postrojů, a to vše s motivem ušlechtilého zvířete – koně. Expozice aktuálně prochází rekonstrukcí – je uzavřena!

Od roku 2013 je možné vystoupat na vyhlídkový ochoz velké zámecké věže. Odměnou navštěvníkům je překrásný výhled na SlatiňanyChrudimŽelezné a Orlické hory. Za příznivého počasí lze dohlédnout na hřebeny Krkonoš a na Králický Sněžník. Vyhlídkový ochoz věže je přístupný s průvodcem v otevíracích hodinách zámku pouze za nedeštivého počasí.
 

Obnova zámku 2017 – 2020 a proměna slatiňanského parku

Od července 2017 do května 2020 probíhala obnova zámeckého areálu a parku ve Slatiňanech. Během ní se podařilo zrekonstruovat cesty, ohradní zdi, ploty a brány a také opěrné zdi pod zámkem i parkem. Navrátila se též původní sbírková bohatost dřevin. Projekt se zaměřil také na rekonstrukci zámecké budovy, kde byly obnoveny fasády, okna, dveře i brány. Ve své původní podobě byla obnovena venkovní lodžie při západním křídle zámku a místnosti v přízemí východního křídla se přeměnily na Návštěvnické centrum.

Pro turisty i obyvatele Slatiňan je asi nejviditelnější změnou fakt, že park je stejně jako za časů Františka Josefa rozdělen plotem na dvě části. Veřejnou a tu, která v minulosti sloužila knížecí rodině a nyní se za vstup do ní bude platit 30 korun, děti do patnácti let nebude stát nic.

Návštěvníci parku se mohou podívat na obnovené dětské hospodářství, kde se knížecí děti učily starat o zvířata, ale také tam stanovaly nebo si hrály na indiány.
 

Prohlídkové okruhy na zámku Slatiňany

Letní sídlo Auerspergů (základní okruh): prohlídka vás zavede do panského patra s reprezentačními, společenskými a soukromými prostorami, které obývala rodina knížat z Auerspergu.
Vstupné 140 Kč, délka 45 min.

Zámecká zahradavstupné zahrnuje nádvoří a zámeckou zahradu o rozloze 9 hektarů se sbírkou cizokrajných dřevin, květinovými záhony, romantickým jezírkem, dvěma altány, kapličkou, dětským hřištěm a roubenými domečky k výuce šlechtických ratolestí.
Jednotné vstupné je 30 Kč, vstup bez průvodce.

Celým zámkem (velký okruh): expozice "Celým zámkem" vás zavede do šlechtických interiérů a do unikátních prostor zámecké ledárny, kuchyně, umývárny nádobí a kotelny v suterénu.
Vstupné 160 Kč, délka 60 min.

Pokrok nezastavíš!: speciální prohlídka vás zavede na netradiční a běžně nepřístupná místa zámku. Zámkem doslova od sklepa po půdu, od gotiky až do současnosti.
Vstupné 150 Kč, délka 70 minut.

Zimní prohlídková trasa: s příchodem zimy slatiňanský zámek nezavírá. Nově připravovaná zimní prohlídková trasa Vás zavede do obnovených interiérů v přízemí a také zámecké kuchyně.
Vstupné 100 Kč, délka 35 minut.

Hippologické sbírky – Království za koně (základní okruh): Z důvodu stavebních prací a modernizace expozice je tento prohlídkový okruh v roce 2021 uzavřen.

Cestování bez bariér

Zámek nemá vlastní parkoviště, na městském parkovišti jsou vyhrazená stání pro handicapované. Od parkoviště vede stoupající stezka (možná potřeba asistence). Objekt má bezbariérovou pokladnu a toalety. Bezbariérově přístupný s dopomocí je také areál zámku a zámecká zahrada.